Dofinansowania na odnawialne źródła energii nie są jeszcze tak bardzo popularne w Polsce, jak na Zachodzie, choć daje się obecnie obserwować trend inwestycyjny w energię odnawialną. Jedną z form zapewniania zielonej energii do gospodarstwa domowego są panele fotowoltaiczne. Tego typu rozwiązanie to nic innego, jak baterie słoneczne, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Fotowoltaika to inwestycja, którą warto podjąć, ponieważ zapewnia ona duże ilości odnawialnej energii elektrycznej, której koszt jest bardzo niski. Panele fotowoltaiczne to także ogromna wygoda. Służą one użytkownikom przez niemal 30 lat oraz praktycznie nie wymagają obsługi, a dostarczana przez nie energia jest nie tylko przyjazna środowisku, ale także najwyższej jakości. Chcąc zainstalować w swoim domostwie panele fotowoltaiczne warto skorzystać z opcji wsparcia oferowanego dla odnawialnych źródeł energii.
Sposoby finansowanie instalacji fotowoltaicznych
Inwestycje w zieloną energię liczą sobie nieco ponad dwieście tysięcy domostw na terenie Polski. Liczba ta nie jest mała, ale patrząc przykładowo na sytuację za zachodnią granicą, liczba ta wynosi ponad trzy miliony! Oczywiście instalacje zapewniające energię elektryczną oraz ciepło ze źródeł odnawialnych nie należą do najtańszych (pod względem zakupu oraz montażu). Faktem jednak jest, iż w perspektywie czasu inwestycja ta bardzo szybko się zwraca. Pojawiły się również specjalne programy dofinansowujące odnawialne źródła energii.
Finansowanie fotowoltaiki, tej bardzo atrakcyjnej formy korzystania z zielonej energii, to jedna ze specjalności firmy PROMAG Polska Sp. z o.o. Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych pozwolą na zapewnienie dobrej energii bez szczególnego nadwyrężania budżetu. Warto więc zainwestować w panele fotowoltaiczne. Dofinansowanie dostępne jest jako kredyt preferencyjny. Jest on przeznaczony na zakup nowych instalacji zapewniających odnawialne źródła energii elektrycznej. Co ciekawe, dotacje te są skierowane nie tylko do osób, które zamierzają zainstalować w swoim gospodarstwie domowym panele słoneczne. Dofinansowanie uzyskać mogą również klienci, którzy posiadają już instalację PV.
Fotowoltaika to poważna i złożona inwestycja. Planując podjęcie tego kroku warto skorzystać z pomocy specjalisty, który oferuje kompleksowy zestaw usług pozwalający na pełne czerpanie z korzyści jakie daje fotowoltaika. Dofinansowania oraz pełną obsługę zapewnia firm PROMAG http://promag-gaz.pl/oferta-promag-gaz/fotowoltaika/. Pomoc z zakresu fotowoltaiki zaczyna się od szczegółowych konsultacji. Następnym krokiem jest analiza techniczna budynku pod instalacje fotowoltaiczne przeprowadzona przez fachowców z firmy. Dopiero po ustaleniu tych ważnych spraw specjaliści przeprowadzają klienta przez proces pozyskiwania funduszy, jakich wymaga fotowoltaika. Dotacje dla osób fizycznych uzyskiwane są przez firmę bez problemu. Po pozyskaniu środków finansowych dla klienta wprowadzony zostaje etap instalacji paneli słonecznych. PROMAG prowadzi również pełne serwisowanie fotowoltaiki.
Nieprzecenione są korzyści jakie daje instalacja fotowoltaiczna. Dofinansowanie to najlepszy sposób pozwalający na montaż wysokiej jakości ogniw fotowoltaiczych zapewniających zieloną energię przez długi czas.
Ustawa o OZE – co zyskujesz?
Wprowadzane przez rząd ustawy o OZE (Odnawialne źródła energii) oraz ich nowelizacje, często budzą sporo kontrowersji, także wśród środowisk oraz przedsiębiorstw specjalizujących się w zielonej energii. Faktem jednak jest, iż na mocy ustawy obywatele mogą starać się o dofinansowanie dla nowych instalacji PV. Dotacje te mogą sięgać nawet 60%, dzięki czemu szybko można korzystać z możliwości jakie daje fotowoltaika. Opłacalność oraz korzyści są bardzo duże.
Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci
Instalując system PV o mocy znajdującej się w warunkach przyłączeniowych u danego odbiorcy, wystarczy tylko zawiadomić Operatora Systemu Dystrybucyjnego o przyłączaniu fotowoltaiki do sieci. Wtedy też koszty za urządzenia pomiarowo-rozliczeniowe pokrywane są przez dany zakład energetyczny. W przypadku, kiedy moc mikroinstalacji jest większa niż ta przypisana w warunkach przyłączenia, należy wystąpić o podpisanie nowej umowy z nowymi warunkami przyłączeniowymi. Trzeba wtedy przygotować odpowiedni wniosek zawierający niezbędne dane i informacje, na które składa się roczny plan produkcji, dane o oddziaływaniu instalacji na sieć elektroenergetyczną, parametry techniczne urządzeń przyłączanych oraz pełną dokumentację.
Jakie mogą pojawić się problemy?
Problemem, który jest dość powszechny przy przyłączaniu instalacji fotowoltaicznej jest niepełna dokumentacja. Konieczność złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia to podstawa. Na bazie warunków można przystępować do przyłączenia. Bardzo wiele zależy od określenia wpływu instalacji PV na sieć elektroenergetyczną. Pozytywna ekspertyza umożliwia przyłączenie. Zwykle dzieje się również tak, że w dokumencie, w którym określono negatywny wpływ PV zmniejszana jest maksymalna moc działania fotowoltaików. Jest to forma przerzucania kosztów na inwestora.
Instalacja fotowoltaiczna – czy warto?
Odnawialne źródła energii są przyszłością. Inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego i możliwość czerpania wielopoziomowych korzyści jakie dają panele fotowoltaiczne. Opłacalność tego typu rozwiązań jest niepodważalna. Montując instalację PV bardzo szybko zanotuje się wzrost oszczędności, jakie daje fotowoltaika. Dotacje pozwolą natomiast uruchomić system paneli bez utraty płynności finansowej. W tej inwestycji, która pozwoli na oszczędzanie, dobrze skorzystać z pomocy fachowców z firmy PROMAG.