spedycja
0

Transport ADR — o czym mowa w praktyce?

Transport ADR to specyficzna gałąź spedycji. Dotyczy przewozu towarów potencjalnie niebezpiecznych. Z tego powodu nie każdy może się tym zajmować. Zarówno kierowca, jak i firma podejmująca się przewozu takich towarów, muszą szczególnie uważać. Logistyka przewozu towarów niebezpiecznych musi być dopracowana w każdym detalu.

Kto może się zajmować przewozem ładunków niebezpiecznych?

Transport ADR to najogólniej mówiąc transport ładunków niebezpiecznych. Podlega on specyficznym przepisom obowiązującym w aż 46 krajach w Europie. Normy ADR zostały wprowadzone po to, aby ograniczyć wszelkiego rodzaju wypadki i uszkodzenia związane z przewozem nietypowych produktów, które potencjalnie mogą bardzo negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne, ale także na zdrowie ludzi mających z nimi kontakt.

Transport ADR jest zaplanowany w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek wypadków. Dzięki tym przepisom spedytor kierować się musi systemem norm i wytycznych. Są to również specjalne uprawnienia dla kierowcy. Tylko po ich uzyskaniu może on przewozić tego rodzaju produkty. Istnieją uprawnienia ADR na cysterny, a także w zakresie podstawowym i specjalistycznym.

Transport międzynarodowy towarów niebezpiecznych

Transport ładunków niebezpiecznych jest szczególnie utrudniony w ruchu międzynarodowym. Ze względu na dużą odległość od celu, a także z uwagi na konieczność dobrego zaplanowania całej trasy. W przypadku tak odległego przewozu ładunków niebezpiecznych równie ważne jest wzięcie poprawki na wszelkie sytuacje, które nie do końca można przewidzieć.

Przy długich trasach mogą pojawić korki, wypadek, konieczność objazdu. To wszystko również należy wkalkulować. Trzeba zabezpieczyć towar w taki sposób, aby takie sytuacje nie miały na niego wpływu. Dotyczy to szczególnie towarów, które łatwo się psują, takich jak mięso.

Towary niebezpieczne mogą występować w stanie stałym, ciekłym i gazowym. Każde z nich wymaga osobnego traktowania i specyficznego sposobu postępowania podczas transportu.

Dodaj komentarz