0

Jakie studia wybrać? Przyszłościowe kierunki studiów 2018

Wybór kierunku studiów uchodzi za jedną z najważniejszych życiowych decyzji. Choć nie przesądza tego jak potoczy się nasza zawodowa kariera, w dużym stopniu ją determinuje. Zastanawiając się nad wyborem studiów warto brać pod uwagę różnorodne czynniki, m.in. to czy dany kierunek umożliwi znalezienie pracy adekwatnej do naszych oczekiwań.

Pasja, uzdolnienia czy wymagania rynku pracy?
Czym kierować się podczas wyboru kierunku studiów – predyspozycjami, zainteresowaniami, możliwością zrobienia kariery? Z pewnością idealnie byłoby gdyby wybrany przez nas kierunek, spełniał wszystkie te kryteria. Niestety, nierzadko zdarza się, że kierowani młodzieńczą pasją decydujemy się na kształcenie w zawodzie, w którym z różnych powodów szanse na znalezienie pracy są bardzo niewielkie. Właśnie dlatego jest tak ważne, aby jak najwcześniej analizować prognozowane zapotrzebowanie na rynku pracy. Oczywiście, nie łudźmy się, że jakakolwiek prognoza lub badanie odpowie na pytanie, jak będzie kształtował się rynek pracy za 5 lub 10 lat. W internecie można znaleźć wiele tego typu analiz, które wraz z wynikami badań nad kształtowaniem się rynku pracy, warto traktować jako wskazówkę, dodatkową pomoc w podjęciu właściwej decyzji.

Oto zestawienie kierunków studiów, wymienianych najczęściej jako najbardziej przyszłościowe w najbliższych latach.

Kierunki ścisłe i techniczne

Informatyka
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie, aby zapotrzebowanie na informatyków miałoby kiedykolwiek spaść. Studia z dziedzin IT to nie tylko niemal pewna praca, ale także możliwość osiągnięcia wysokich zarobków. Młodszy programista może liczyć na pensję w wysokości 5.000 – 6.000 zł, która z czasem może sięgnąć do ok. 14.000 zł. Zarobki w dużej mierze zależą od tego, czy zdobywa nowe umiejętności jest na bieżąco z nowymi technologiami i stopnia wyspecjalizowania. Dodatkowe zalety pracy informatyka to także możliwość pracy zdalnej oraz współpracy z zagranicznymi firmami.

Elektrotechnologia
Błyskawiczny rozwój technologii już teraz zwiększa zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się elektroniką, inżynierią komputerową, telekomunikacyjną. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych przewiduje, że zatrudnienie w tej branży do 2020 roku wzrośnie o 35 procent.

Biotechnologia
To zawód, który daje szerokie możliwości rozwoju i uzyskania całkiem niezłych zarobków. Choć w Polsce ten zawód nadal nie jest zbyt popularny, w najbliższej przyszłości biotechnologia będzie wykorzystywana w niemal każdej gałęzi przemysłu, takich jak farmakologia, medycna, kosmetologia, a zapotrzebowanie na absolwentów biotechnologii będzie znacząco rosło.

Finanse i marketing

Finanse
Studia zawiązane z finansami to kolejny kierunek, który daje duże szanse na atrakcyjną i dobrze płatną posadę. Praca w działach finansowych firm jako specjalista lub księgowy na początku nie gwarantuje wysokiej pensji, zwykle wynosi 3.000-4.000 zł brutto, jednak już po 2-3 latach pracy na samodzielnym stanowisku zarobki mogą być dwukrotnie wyższe.

E-marketing
Jeśli masz głowę pełną pomysłów, kreatywność to twój znak rozpoznawczy i marzy ci się praca w marketingu, specjalista e-commerce lub e-marketingu to następna dziedzina, w której w najbliższych latach można liczyć na rozwój i dobre zarobki. Po odbyciu studiów w tym zakresie można szukać zatrudnienia jako manager sklepu internetowego lub pracownik firmy doradczej – z racji szybkiego i bardzo intensywnego rozwoju rynku e-commerce możliwości znalezienia pracy są tu bardzo duże.

Logistyk – zawód przyszłości, poszukiwany już dziś
Według przeprowadzonego ostatnio badania „Barometr zawodów” obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów w całej Polsce jest logistyk. Jednocześnie logistyka jest wymieniana w niemal każdym zestawieniu dotyczącym przyszłościowych kierunków studiów. Specjalista zajmujący się planowaniem, kontrolowaniem i realizacją zadań związanych z produkcją, komunikacją, transportem i spedycją, może znaleźć pracę dobrze płatną (od 3.000 do 25.000 zł), a co najważniejsze w bardzo wielu branżach (prywatnych firmach, zakładach produkcyjnych, na lotniskach, w portach itp.)  w całej Polsce.

Co dla humanistów?

Zdecydowana większość wymienionych kierunków studiów w mniejszym lub większym stopniu wymaga uzdolnień do przyswajania wiedzy ścisłej lub technicznej. Jednak jest też dobra wiadomość dla humanistów. Swoje predyspozycje i pasje, zwłaszcza jeśli łączą się one z łatwością nauki języków obcych, mogą oni rozwijać w ramach studiów lingwistycznych. Na topie są języki egzotyczne i skandynawskie, pilnie poszukiwane przez pracodawców na rynku polskim i europejskim. Dobrym pomysłem może być także zainteresowanie się filologią jednego z państw Europy Wschodniej.

Jakie studia wybrać – wskazówki praktyczne

Jeśli już wybraliście kierunek studiów, sprawdźcie czy na danej uczelni zajęcia odbywają się w małych, czy dużych grupach, jaki stosunek ilości godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Warto zapoznać się z treścią programu nauczania oraz spróbować dotrzeć do absolwentów tych szkół. Przed podjęciem decyzji o studiach dobrze jest udać się na dni otwarte uczelni, w trakcie których można poznać wiele praktycznych informacji, o tym jak wygląda studiowanie na danym kierunku, poznać studentów i wykładowców.

Dodaj komentarz