Rynek nieruchomości potrafi być zupełnie zaskakujący swoją różnorodnością i nieprzewidywalnością. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy postanowienie o kupnie lub sprzedaży nieruchomości było podjęta zbyt niefrasobliwie. Wówczas konsekwencje chybionej decyzji mogą ciągnąć się latami. Korzystanie z usług profesjonalnej agencji pośredniczącej w obrocie nieruchomościami, może pomóc w uniknięciu tego typu sytuacji.
Jak sprzedać mieszkanie – na własną rękę, czy z pośrednikiem?
To pytanie stawia sobie wiele osób, decydujących się na na kupno lub sprzedaż nieruchomości. Każda transakcja, a obrót nieruchomościami w szczególności, wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Zarówno przy kupnie, jak i sprzedaży napotyka się problemy prawne, techniczne i ekonomiczne. Często przeszkodą są własne bariery, które utrudniają podjęcie właściwej decyzji. Choć samodzielnie dokonana transakcja nie musi oznaczać ogromu problemów, trzeba pamiętać, że z powodu braku doświadczenia i wiedzy z branży nieruchomości łatwo wpaść w pułapkę. Nabywanie i sprzedaż nieruchomości to wieloetapowe i skomplikowane procesy, na które składają się m.in. ustalenia podatkowe, negocjacje, operacje bankowe i ekspertyzy. Dla osoby, która nie czuje się na siłach, aby podołać tym wszystkim czynnościom, dobrym rozwiązaniem bywa skorzystanie z usług pośrednika. Wbrew pozorom kilka procent prowizji, może być dobrą inwestycją, która pomoże uchronić się przed większymi wydatkami, w razie podjęcia złej decyzji.
Różne modele współpracy
Korzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami może być bardzo dobrym pomysłem, jednak aby tak było, najpierw warto sprecyzować swoje oczekiwania co do ich zakresu.
Pośrednik może być kimś, kto zastępuje swojego klienta na każdym etapie transakcji albo pełni rolę przewodnika, który nie tylko podpowie, jakie dokumenty przy sprzedaży mieszkania będą potrzebne, ale wskaże ewentualne niebezpieczeństwa. Może być doradcą, z którym zostaną omówione wszelkie dostępne warianty lub kimś, kto jedynie zaopiniuje plan wymyślony przez klienta. Możliwości jest wiele, warto szukać takich, które pozwolą w pełni wykorzystać wiedzę i doświadczenie pośrednika, a jednocześnie będą zgodne z własnymi preferencjami.
Jak rozpoznać dobrego pośrednika?
Jak już wspomniano, modele współpracy z pośrednikiem mogą być różne. Przed wyborem konkretnej firmy najlepiej powiedzieć o swoich oczekiwaniach, aby zorientować się czy są one możliwe do spełnienia przez daną agencję. Warto także zbadać kilka czynników, które zwykle świadczą o jakości pełnionych usług. Dobry pośrednik doradzi jak przygotować dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania, ale jednocześnie będzie umiał przewidywać i analizować wszelkiego rodzaju zagrożenia podczas transakcji. Porady profesjonalisty warto brać sobie do serca. Pośrednicy na co dzień mają do czynienia z zawirowaniami rynku nieruchomości, a ich sugestie, nawet te na pozór mało atrakcyjne, zazwyczaj mają głębszy sens. Dobrym przykładem mogą być wszelkie rady związane z lokalizacją nieruchomości, która z mało prestiżowej w ciągu kilku lat może zmienić się pilnie poszukiwaną. Profesjonalny pośrednik to w końcu dobry psycholog, który wie, że aby transakcja była naprawdę udana, pod uwagę trzeba brać także towarzyszące jej emocje i obawy sprzedawcy i nabywcy.
Zajmie się formalnościami
W czym jeszcze można liczyć na pomoc pośrednika? To także doskonały łącznik z instytucjami i urzędami, z którymi „zwykły obywatel” nie zawsze potrafi sobie poradzić. Dzięki niemu nie będzie trzeba zaprzątać sobie głowy kompletowaniem niezbędnej dokumentacji, ustaleniami z notariuszem, sądem, spółdzielnią. Udział pośredniak pozwala zaoszczędzić zbędnych napięć i stresu i daje pewność, że zawierana umowa nie będzie budziła żadnych zastrzeżeń.
Czego można oczekiwać od agencji obrotu nieruchomościami?
Podsumowując wszystko, co napisano powyżej na temat korzystania z usług agencji obrotu nieruchomościami, pomoc pośrednika może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dzięki jego pomocy można zaoszczędzić mnóstwo czasu, nerwów, a nierzadko także pieniędzy. Warto o nim pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy oczekuje się szybkiego rezultatu, pomocy w poznaniu realnej wartości mieszkania lub chce się uniknąć gmatwaniny formalności. Oczywiście, trzeba liczyć się z faktem, że usługi pośrednika nie zawsze muszą przynieść oczekiwane rezultaty. Dzieje się tak nie tylko z winy, braku doświadczenia czy umiejętności agenta. Nierzadko zdarza się, że po miesiącach samodzielnych poszukiwań, klient zgłasza się do agencji obrotu nieruchomości oczekując, że wymarzone mieszkanie znajdzie się w ciągu kilku dni. W takiej sytuacji może spotkać go zawód. Agencje nieruchomości działają na tym samym rynku i w tej samej rzeczywistości, w której poruszają się inne firmy i osoby dokonujące transakcji na własną rękę. Udając się po pomoc do pośrednika trzeba zatem pamiętać, że pośrednik nie może sprawić, aby nowa oferta pojawiła się na rynku szybciej. Z drugiej strony, dzięki niemu informacja o obiekcie może trafić do klienta agencji szybciej i skuteczniej.