Te jednostki znajdują się pod maską milinów modeli Forda na całym świecie. Silniki Ford Ecoboost to odpowiedź na dominujące w ostatnich latach trendy w motoryzacji. Jakie są ich najważniejsze cechy?
Downsizing w praktyce
Oficjalna historia silników Ford Ecoboost sięga roku 2008, kiedy producent ogłosił rozpoczęcie prac nad nowymi, palącymi mniej paliwa motorami benzynowymi o tej właśnie nazwie. Ten pomysł nie wziął się jednak znikąd. Od lat na rynku motoryzacyjnym, zwłaszcza europejskim, coraz bardziej zauważalnym trendem był downsizing, czyli zastępowanie jednostek wolnossących silnikami o mniejszej pojemności, z turbodoładowaniem.
Więcej mocy w mniejszej jednostce
Ta sama idea przyświecała twórcom silników Ecoboost, co zresztą widać w samej nazwie, zawierającej dwie najważniejsze cechy tego silnika. „Eco” to mniejsze spalanie paliwa i niższa emisja CO2, dzięki wykorzystaniu bezpośredniego wtrysku paliwa. „Boost” oznacza zastosowanie turbosprężarki, umożliwiającej szybką reakcję po naciśnięciu gazu, także przy niskich obrotach. Te mniejsze i lżejsze silniki zostały stworzone po to, aby zapewnić osiągi porównywalne do większych jednostek i dostosowanie do coraz bardziej wymagających, europejskich norm emisji spalin. Flagowym silnikiem z rodziny Ecoboost jest jednostka o pojemności jednego litra, która została wyróżniona wieloma nagrodami, m.in. za w konkursie na Międzynarodowy Silnik Roku, gdzie zwyciężała w latach 2012-2015.
Więcej o silnikach w Ecoboost w poszczególnych modelach Forda tutaj: https://blog.pgd.pl/ecoboost-downsizing-wedlug-forda/