0

Saldo a dostępne środki na rachunku bankowym. Podpowiadamy jak czytać dane z konta

Czasami informacje przedstawiane przez bank jako dane konta mogą być dla nas nieczytelne. No bo jaka jest różnica pomiędzy saldem konta a dostępnymi na koncie środkami? I dlaczego kwoty te są różne? Podpowiadamy jak czytać te dane i czym różnią się te dwa wskaźniki.

Czym jest saldo konta?

Choć odpowiedź wydaje się oczywista, to wcale taka nie jest. Co to jest saldo? Saldo konta to według definicji stan konta bankowego wykazany w konkretnym dniu jako różnica pomiędzy obciążeniami a uznaniami. Należy jednak pamiętać, że saldo konta nie jest kwotą, którą w danym momencie mamy do dyspozycji do wydania. Tą wartością natomiast są dostępne środki.

Czym są dostępne środki na rachunku?

Dostępne środki to wcale nie to samo co saldo. Dostępne środki są sumą pieniędzy, która jest wynikiem odjęcia od salda wszystkich płatności, które zostały wykonane w danym dniu lecz jeszcze nie zaksięgowano ich na koncie. Środki z płatności wykonanych kartą a jednocześnie jeszcze nie odjęte od salda są zablokowane przez bank tak, aby klient, który nie posiada debetu na koncie, nie wydał więcej niż wynosi jego stan konta.

Saldo konta a dostępne środki

Aby nie mieć problemu z rozróżnieniem pomiędzy saldem konta a dostępnymi środkami, należy pamiętać o trzech ważnych rzeczach. Po pierwsze, dostępne środki należy rozumieć jako rzeczywistą kwotę, którą dysponujesz jako właściciel konta. Po drugie, w zakładce transakcje nierozliczone można znaleźć wszystkie płatności, które zostały dokonane kartą, jednak jeszcze nie zostały zaksięgowane przez bank, czasami są one uwzględniane na koncie jako blokady lub środki zablokowane. Nie należy się wtedy obawiać, że jakieś nasze pieniądze zostały zajęte przez bank. I po trzecie, pamiętajmy, że saldo konta to dostępne środki plus zablokowane środki, czyli innymi słowy – dostępne środki powiększone o jeszcze nierozliczone przez bank płatności.

Dodaj komentarz