0

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Choć wypalenie zawodowe to problem, który współcześnie dotyka coraz więcej osób, nadal nie mówi się o nim wiele. Często brak chęci do pracy, kłopoty ze snem i poirytowanie w kontakcie ze współpracownikami są zamiatane pod dywan albo marginalizowane, co nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale jeszcze bardziej go potęguje.

Wypalenie zawodowe jest uznawane za jeden z negatywnych skutków postępu cywilizacyjnego. Choć przyczyny tego stanu są różne, często dotyczy ono osób silnie zaangażowanych w pracę, poddanych działaniu długotrwałego stresu.

golf-1372525_960_720

Aby poradzić sobie z wypaleniem zawodowym, najpierw trzeba je prawidłowo rozpoznać. Niestety, dla wielu osób nie jest to łatwe, gdyż zwykle pojawia się ono u osób mocno związanych emocjonalnie i utożsamiający się z zakładem pracy i swoimi zadaniami.

Od wypalenia zawodowego trzeba także odróżnić zwykły stres. Oba stany czasem występują razem, ale stres nie zawsze musi skutkować silnym spadkiem motywacji. O wypaleniu zawodowym najlepiej mogą świadczyć następujące objawy:

  • izolowanie się w pracy,

  • uczucie chronicznego zmęczenia, niechęć do jedzenia i kłopoty ze snem,

  • niechęć do wyjścia do pracy,

  • drażliwość, poirytowanie w kontakcie ze współpracownikami,

  • nieuzasadnione wybuchy złości,

  • poczucie zawodu i braku satysfakcji.

man-1246277_960_720

To główne, choć nie jedyne symptomy, które mogą oznaczać wypalenie zawodowe. Nawet jeden z nich, utrzymujący się przez dłuższy czas, wymaga obserwacji, a następnie odpowiedniego działania. Wypalenia zawodowego lepiej nie ignorować – na dłuższą metę może wywoływać nie tylko złe samopoczucie i spadek efektywności w pracy, ale także poważne dolegliwości organizmu.

Dodaj komentarz