Każda pożyczka wiąże się z umową, którą oczywiście trzeba przeczytać.
Pierwszą i podstawową zasadą jest, aby nigdy nie podpisywać dokumentów, których nie przeczytaliśmy. Jednak przeczytać nie zawsze oznacza zrozumieć. Podpowiemy więc, na jakie najważniejsze elementy umowy należy zwrócić uwagę.
Umowa kredytowa, czy taka ważna?
Konsekwencje zawarcia niekorzystnej umowy kredytowej w przypadku pożyczki gotówkowej są znacznie mniej dotkliwe niż w przypadku kredytu hipotecznego. Nie mniej jednak może się zdarzyć, że przez nieuwagę stracimy pieniądze. Można się jednak przed tym uchronić, jeśli tylko wie się na co zwrócić uwagę czytając umowę o kredyt gotówkowy.
Dokumenty towarzyszące umowie kredytowej
Warto wiedzieć, że przed podpisaniem umowy, bank czy instytucja finansowa zobowiązane są dostarczyć kredytobiorcy formularz informacyjny. Musi on być zapisany na trwałym nośniku i powinien zawierać między innymi całkowitą kwotę pożyczki, terminy spłaty rat oraz RRSO. Ponadto, oprócz tego również informację o skutku braku płatności rat, sposobie spłaty i wypłaty kredytu. Daje to dodatkowy czas i możliwość, aby zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pożyczki gotówkowej.
Zgodność umowy z rzeczywistością
Przed podpisaniem umowy należy koniecznie sprawdzić nie tylko poprawność swoich danych w niej zawartych, tak jak sugeruje pracownik banku. Oprócz tego konieczne jest sprawdzenie, czy warunki kredytu zawarte w umowie zgadzają się z wcześniejszymi ustaleniami. Jeśli nie, to należy zapytać o to przedstawiciela banku. Być może błąd jest tylko niewinną pomyłką, ale może też być próbą oszustwa. Lepiej więc nie ryzykować i nie pozostawiać nic przypadkowi. Koniecznie należy też sprawdzić czy RRSO zawarte na umowie pożyczki gotówkowej jest zgodne z tym, na które się zdecydowaliśmy. To jedna wartość, która wiele mówi o kredycie, więc warto jej przypilnować.
Pożyczka przez Internet
Nie inaczej sprawy się mają w przypadku pożyczki przez Internet. W tej sytuacji również niezbędne jest dokładne przeczytanie umowy o pożyczkę gotówkową oraz sprawdzenie zgodności wszystkich danych osobowych i informacji zawartych w reklamie bądź ofercie z tym, co zostało zawarte w umowie. Jeśli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie podpisujmy umowy. Zapytajmy, dowiedzmy się więcej i podpisujmy dopiero wtedy, kiedy wszystko będzie dla nas absolutnie jasne i przejrzyste.