Praca to ważny element życia współczesnego człowieka.
Powinna dawać nam nie tylko środki, jakie są niezbędne dla utrzymania siebie i swojej rodziny, ale również być źródłem satysfakcji, zadowolenia, uznania oraz umożliwiać ciągły rozwój. Poszukiwania pracy w prawdzie mogą być stresującym okresem, ale jednocześnie niekiedy stanowią szansę na nowe doświadczenia i podjęcie innych, ciekawych wyzwań. Czy pracy zawsze trzeba szukać w zewnętrznych firmach? Czy redeployment może być szansą na rozwój?
Dlaczego redeployment może okazać się ciekawym rozwiązaniem?
Bardzo ciekawą opcją jest tak zwany redeployment, czyli ponowne zatrudnienie w strukturach tej samej firmy, jeżeli istnieje możliwość, że nasza dotychczasowa posada zostanie zlikwidowana. Redeployment bywa korzystny także z punktu widzenia pracodawcy. Jakie plusy niesie za sobą redeployment? Przede wszystkim, pracownik w pewnym stopniu „zna” pracodawcę: wie, jakie panują w firmie zasady, co jest istotne dla jego pracodawcy, jakie są jego oczekiwania i wymagania, a niekiedy możliwe, że zna również jakąś część załogi, z którą docelowo będzie miał współpracować. To z kolei może mieć wpływ na jego poczucie bezpieczeństwa. Dla wielu osób zmiana posady w obrębie tej samej firmy to szansa na nowe wyzwania, przy jednoczesnym zachowaniu pewnych stałych punktów. Jest to tym korzystniejsze, im bardziej się z nimi identyfikujemy i im bardziej nam one odpowiadają.
Dla kogo jeszcze, redeployment może być interesującą opcją? Dla osób, które podzielają politykę firmy, mają bardzo pozytywne doświadczenia z pracodawcą, są zadowolone z dotychczasowej współpracy, ale obecnie piastowana posada nie do końca odpowiada ich oczekiwaniom, chcą coś zmienić w swojej zawodowej drodze, spróbować czegoś nowego czy zmodyfikować profil własnej kariery lub po prostu poszukać nowych wyzwań. Na pewno na plus redeploymentu będzie przemawiało również zadowolenie z lokalizacji, jeśli była ona jedną z zalet pracy w danej firmie. Ma to znaczenie zwłaszcza w dużych miastach, w których codzienne dojazdy mogą okazać się bardzo męczące i przede wszystkim – czasochłonne.
Reasumując: redeployment w wielu przypadkach ma szansę okazać się ciekawym rozwiązaniem, jak również jednym ze sposobów na dalsze budowanie swojej zawodowej kariery oraz własny rozwój. Dzięki zdecydowaniu się na podobny krok, pracownik będzie mógł podjąć się nowych obowiązków i wyzwań u tego samego pracodawcy, co może okazać się szczególnie korzystne dla tych osób, które bardzo sobie cenią dotychczasową współpracę i chciałyby ją kontynuować.