Hasło „pompa ciepła” u wielu osób wywołuje całkiem słuszne skojarzenia – jako najwyższej klasy metoda na ogrzewanie. Warto sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście wybór tego sposobu dostarczania ciepła do naszego domu będzie skuteczny. I efektywny. I optymalny, również pod względem kosztowym. W tym artykule opisujemy, czym są pompy ciepła, jak działają oraz najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi typami pomp ciepła.
Które pompy ciepła warto wziąć pod uwagę? Generalnie, w tym artykule opiszemy takie urządzenia, jak:
- pompy ciepła gruntowe,
- pompy ciepła powietrzne,
- pompy ciepła C.W.U
Czym się różnią? Więcej szczegółów poniżej.
Pompy ciepła gruntowe – jak działają?
Ważną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że bezproblemowo działa przez cały rok. Nie ma znaczenia pogoda – czy ciepło czy zimno, taka pompa ciepła działa bez problemu. Zasada działania urządzenia jest prosta. Z gruntu pompa pobiera ciepło do ogrzewania budynku czy też podgrzania wody.
Ważną zaletą pomp ciepła gruntowych jest fakt, iż oszczędzają one mnóstwo energii. Pamiętajmy, że ziemia wchłania energię, którą uwalnia słońce. Niezależnie od pory roku, temperatura ziemi utrzymuje się w przedziale od 8 do 15 stopni Celsjusza. Ciepło jest transferowane z ziemi, a potem uwalniane w domu, dzięki czemu jest w stanie ogrzać cały dom. Z kolei w lecie pompa ciepła działa jak klimatyzacja. Układ wyciąga ciepło z domu, aby schłodzić pomieszczenia.
Bardzo istotną zaletą jaką przekonać do siebie mogą gruntowe pompy ciepła jest niezwykle cicha praca. Poza tym, piece opracowane z myślą o tych systemach są też niezwykle uniwersalne. Można je połączyć zarówno z instalacjami solarnymi, jak i tymi opartymi o biomasę. Dzięki temu, możliwe jest wsparcie nie tylko ogrzewania, ale również przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a cała instalacja działa skutecznie niezależnie od pory sezonu grzewczego.
Z uwagi na fakt, że montaż gruntowej pompy wymaga prac ziemnych, znacznie lepiej jest pomyśleć o instalacji takiem pompy na etapie budowy domu, zanim jeszcze stworzone zostaną inne instalacje podziemne, studnie czy nasadzenia.
Pompa ciepła powietrzna – zasada pracy
Pompy tego typu pozyskują ciepło z powietrza atmosferycznego. Jest w stanie zasilać zarówno instalację centralnego ogrzewania, jak również przygotowywać ciepłą wodę użytkową.
W zależności od modelu taka pompa ciepła może być złożona z jednostek umieszczonych wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wszystkie te elementy łączone są przy użyciu specjalnego rurociągu.
Pompy ciepła C.W.U.
To układy, które umożliwiają przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Mogą posiadać zasobniki o różnych pojemnościach, co ułatwi dopasowanie odpowiedniego urządzenia do naszych potrzeb. Wśród najpopularniejszych wersji na rynku znaleźć można zasobniki o wielkości od 200, przez 250 aż do 270 litrów.
Sercem układu zawierającego pompy ciepła C.W.U. są urządzenia łączące pompę ciepła oraz zasobnik ciepłej wody. Pozwala to na użytkowanie darmowej energii znajdującej się w powietrzu. A co nie mniej ważne, jest to możliwe bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Niektóre pompy ciepła C.W.U. są w stanie pracować nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spada do okolic -10 stopni Celsjusza! Ponadto, pompa ciepła może być zasilana energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej.
Pompy ciepła – kiedy lepsze od starego pieca?
O tym, że ogrzewanie domu, w którym pracuje pompa ciepła, jest tańsze niż takiego, do którego ciepło doprowadza zwykły piec, nie trzeba chyba mówić. Jest też jednak szereg innych powodów, dla których warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Jeden z nich też jest związany z pieniędzmi, a mianowicie – z dotacjami.
Od co najmniej kilku lat można otrzymać całkiem sowite dopłaty za montaż tego rodzaju ogrzewania w domu. Trudno określić, jak długo jeszcze to potrwa, warto jednak pamiętać o tym, że decydując się na montaż pompy ciepła w domu, możemy liczyć na całkiem niezłe wsparcie finansowe.
Kolejna kwestia. Pompy ciepła to rozwiązania znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż konwencjonalne źródła ogrzewania. To też argument, którego nie warto pomijać. Wybierając alternatywę dla starego i szkodliwego dla środowiska „kopciucha” należy o tym pamiętać!
Pompy są też rozwiązaniem praktycznie bezobsługowym. Nie wymagają właściwie żadnych zabiegów po stronie użytkownika. Wystarczy jedynie zaprogramować odpowiednie parametry na początku eksploatacji, by przez cały czas cieszyć się nieprzerwanym dopływem ciepła. W porównaniu ze starymi „kopciuchami”, w których stale trzeba dosypywać węgla czy też dbać o ich parametry, to spora zaleta.
Więcej informacji na temat tego, dlaczego i kiedy warto wybrać pompę ciepła znaleźć można tutaj: https://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/ oraz tutaj: https://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/gruntowe/