Są sytuacje, w których meldunek w miejscu, w którym naprawdę się mieszka bardzo ułatwia życie. Co zrobić, kiedy miejscem zamieszkania jest wynajmowane mieszkanie lub tylko jeden pokój? Czy można zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu bez zgody właściciela nieruchomości?
Kiedy potrzebny jest meldunek?
Chęć zarejestrowania się w urzędzie pracy i korzystania z ofert w miejscu zamieszkania czy rozliczenia podatków w mieście, w którym żyje się na co dzień to ważne powody, dla których wiele osób decyduje się na zmianę miejsca zameldowania. W niektórych sytuacjach posiadanie adresu zameldowania w danym mieście jest konieczne, np. przy zapisywaniu dziecka do przedszkola czy szkoły. Zgodnie z prawem, obowiązek meldunku dotyczy każdej osoby, która wprowadza się do nowego miejsca – ma na to 30 dni. Warto wiedzieć, że do złożenia meldunku nie trzeba posiadać akty własności nieruchomości. Równie dobrze może to zrobić najemca i to bez zgody właściciela nieruchomości. W jaki sposób najemca może zameldować się w swoim rzeczywistym miejscu zamieszkania?
Co jest potrzebne najemcy do złożenia meldunku?
Jeśli posiada umowę najmu może to zrobić tak samo, jak osoba posiadająca prawa własności. Meldunek można złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy oraz internetowo. Oprócz umowy najmu potrzebny będzie dowód osobisty oraz wypełniony formularz pobytu stałego lub czasowego. W przypadku cudzoziemców potrzebna będzie jeszcze karta pobytu. Co ważne, nie jest wymagana obecność właściciela nieruchomości, ani jego upoważnienie.