0

Ile kosztuje studenckie życie?

Rozpoczyna się październik, a wraz z nim nowy rok akademicki. Dla prawie półtora miliona żaków studiujących w naszym kraju to nie tylko okres zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, ale także nauka zarządzania własnym budżetem. Z jakimi podstawowymi wydatkami powinni się liczyć?

Zakwaterowanie7658034524_cea1c4ddba
Podstawowym comiesięcznym wydatkiem jest opłata za „dach nad głową”. Najtaniej mieszka się w akademiku, tutaj koszt pobytu w pokoju kilkuosobowym zaczyna się od 200 zł. W niektórych domach studenckich wynajem jednoosobowego pokoju to wydatek rzędu 700 zł – za tyle można także znaleźć pokój lub miejsce w pokoju w prywatnym mieszkaniu w większości miast. Najdroższą opcją jest wynajęcie kawalerki – tutaj comiesięczne opłaty w zależności od miasta zaczynają się od 1000-1200 zł.

Wyżywienie
Wydatki na jedzenie w dużej mierze zależą od indywidualnych potrzeb studenta oraz tego, czy otrzymuje dodatkowe „wsparcie” z domu. Jeśli student przygotowuje samodzielnie tylko śniadania i kolacje wydatki na podstawowe produkty spożywcze mogą zamknąć się w kwocie 200 zł. Zwykle 500 zł wystarcza, aby pokryć koszty pełnego wyżywienia.

Ksero
Mimo dostępności wielu materiałów w Internecie, wydatki na ksero i różne materiały biurowe wciąż zajmują ważne miejsce w studenckim budżecie. Miesięcznie ich koszt może wynieść ok. 50 zł.

Bilety na komunikację miejską i międzymiastowącredit-card-1583534_960_720
O ile student nie mieszka w pobliżu uczelni i innych obiektów, które musi odwiedzać regularnie, do comiesięcznych wydatków należy także zaliczyć koszty biletów na komunikację miejską. W zależności od miasta bilet miesięczny może wynieść od 40 do 100 zł miesięcznie. Warto także uwzględnić wydatki na komunikację międzymiastową – jedni odwiedzają rodzinny dom raz na miesiąc, inni w każdy weekend.

Są to oczywiście całkowicie podstawowe koszty życia studenckiego. Nie uwzględniają wydatków na chemię gospodarczą, przybory toaletowe, kosmetyki, ubrania i dla wielu nieodłączny element życia studenckiego, czyli imprezy. Wszystkie te wydatki mogą przynieść całkiem sporą sumę. Można je obniżyć np. wykupując studencką kartę uprawniającą do zniżek w lokalach gastronomicznych, sklepach i usługach oraz ubezpieczenia lub korzystając ze specjalnych ofert banków przeznaczonych dla studentów.

Dodaj komentarz