Decyzje podejmowane w trakcie tego rodzaju spotkań biznesowych mogą stanowić kluczowy element współpracy z klientem lub partnerem biznesowym. Czy obowiązują na nich specjalne zasady? Jak się zachować, aby kolacja biznesowa przebiegała zgodnie z naszymi oczekiwaniami?
Wybór restauracji – menu, obsługa i biznesowy klimat
Pierwszym problemem z którym musi zmierzyć się gospodarz kolacji biznesowej, jest jej odpowiednia organizacja. Szukając lokalu na kolację biznesową, warto wcześniej sprawdzić menu – gospodarz powinien wiedzieć w jakiej kuchni specjalizuje się restauracja, jakość obsługi oraz klimat miejsca. Kolejnym krokiem jest dokonanie rezerwacji. Warto wcześniej upewnić się czy nasz gość jest osobą palącą.
Luźna atmosfera – tylko na początek
Podczas kolacji biznesowej bardzo ważne jest, aby bez względu na okoliczności utrzymywać odpowiedni charakter spotkania. Celem kolacji biznesowej są sprawy zawodowe, które wymagają powagi i skupienia na omawianych kwestiach. Z drugiej strony warto od czasu do czasu, zwłaszcza na początku, nieco rozluźnić atmosferę i poruszyć inne tematy.
Dobre maniery to podstawa
Znajomość podstawowych zasad savoir-vivre podczas kolacji biznesowej jest jak najbardziej wskazana. Pierwszeństwo gościa przy zamawianiu potraw, uprzejme zwracanie się do kelnera, właściwe posługiwanie się sztućcami to norma w czasie spotkań biznesowych. Na koniec nie można zapomnieć o uregulowaniu rachunku – to obowiązek gospodarza oraz o napiwku, który zwykle wynosi 15-20 proc. wartości zamówienia.