0

Jak i czym odśnieżać – najważniejsze informacje

Dlaczego trzeba odśnieżać?

Choć w ostatnich latach zimy nie przynoszą obfitych opadów śniegu, nadal dość często zdarzają się poranki, w których trzeba ruszyć do odśnieżania. Można to robić na wiele sposobów, a niektóre z nich mogą znacznie ułatwić i usprawnić pracę.

Choć pytanie na pozór wydaje się banalne, warto je sobie zadać, aby uświadomić sobie jaki znacznie ma dobrze odśnieżona posesja. W końcu chodzi nie tylko o wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Szczególna uwagę przy odśnieżaniu należy zwracać na schody i dojazdy do posesji, drogi pożarowe i ewakuacyjne, dostęp do zaworów gazowych i głównych wyłączników prądu. Odśnieżanie powinno także obejmować zdejmowanie sopli lodu, które utworzyły się na balkonach, drzewach i dachach. Dodatkowo każdy właściciel jest zobowiązany do oczyszczania ze śniegu, lodu i błota chodników wzdłuż swojej nieruchomości, a także utrzymania w należytym stanie zjazdów z dróg publicznych. Do wypełniania tych zadań obliguje nie tylko zdrowy rozsądek, ale także przepisy prawa, zgodnie z którymi niewywiązujący się ze swoich obowiązków właściciel posesji może zostać ukarany grzywną.

Odśnieżanie – ręczne lub mechaniczne

Zasadniczo odśnieżać można na dwa sposoby. Odśnieżanie ręczne odbywa się za pomocą narzędzi, takich jak: miotła zgarniacz, szufla, podcinacze do lodu. O wiele szybciej i łatwiej jest jednak odśnieżać mechanicznie. Zasypaną posesję można doprowadzić do porządku za pomocą odśnieżarki spalinowej, która usuwa śnieg od podłoża i wyrzuca go na pewną odległość. Nie trzeba chyba dodawać, że śpiesząc się rankiem do pracy, o wiele lepiej jest mieć od ręką sprzęt, który pomoże uporać się problemem najszybciej, jak tylko się da.

Jak wybrać odśnieżarkę?

Dwusuwowe – nieduże, do mniejszych posesji

Wybór odśnieżarki zależy przede wszystkim od tego, jak duża powierzchnia będzie odśnieżana. Do niedużych odpowiednie będą urządzenia o silnikach dwusuwowych i mocy do 5 KM. Sprawdzą się najlepiej do usuwania śniegu z chodnika lub krótkiego odcinka drogo dojazdowej. Największe zalety tego typu odśnieżarek do stosunkowo nieduża waga, łatwy rozruch i mniejsza awaryjność. Ich wadą jest jednak hałaśliwość oraz brak napędu na koła. Operator musi ją pchać do przodu lub do tyłu. Ponadto mogą być zbyt delikatne, aby radzić sobie z ujeżdżonym, zbitym lub zmrożonym śniegiem.

Czterosuwowe – mocniejsze i łatwiejsze w obsłudze

Odśnieżarki z silnikiem czterosuwowym to już bardziej zaawansowany sprzęt, który dzięki większej mocy i wydajności, świetnie sprawdzi się o odśnieżania dużych placów, podjazdów, dojazdów dłuższych niż 100 m. Co prawda są to urządzenia droższe i bardziej skomplikowane, ale usuwają zbity i zmrożony śnieg i są dużo lżejsze w obsłudze. Kupują odśnieżarkę wyposażoną w elektryczny rozrusznik, nie trzeba będzie obawiać się problemów z uruchomieniem w niskich temperaturach.

Mini ciągniki przydatne przez cały rok

Oprócz tradycyjnych odśnieżarek do wyboru w pozbyciu się zalegającego śniegu pomóc mogą także wielozadaniowe ciągniki ogrodnicze. Te maszyny przydarzą się nie tylko zimą, ale także latem. Można do nich przyłączyć dodatkowe akcesoria: pług, obrotową szczotkę do zamiatania śniegu, piaskarkę oraz kosiarkę, siewnik nawozów, grabie.

Odśnieżanie chemiczne

W połączeniu z odśnieżaniem mechanicznym powszechnie stosuje się także usuwanie śniegu za pomocą soli kamiennej, a podczas dużych mrozów mieszanki soli i wapna. Takie rozwiązanie ma jednak poważne wady – prowadzi do zasolenia gleby i wody w rzekach, do których jest odprowadzana kanalizacja. A to z kolei skutkuje niszczeniem okolicznej roślinności. Z tego powodu warto powstrzymać się od stosowania metod chemicznych i jeśli to tylko możliwe, sięgać po mechaniczne sposoby pozbywania się śniegu.

Instalacje przecwioblodzeniowe

W tym temacie warto także wspomnieć o możliwości zainstalowania w szczególnie niebezpiecznych miejscach zimą, np. na schodach, czy pochylone wjazdy, zewnętrznej instalacji przeciwoblodzeniowej. Takie systemy podgrzewają oblodzoną powierzchnią, dzięki czemu śnieg rozpuszcza się samoistnie, a my możemy zapomnieć i ręcznej walce z lodem. Instalacje tego typu same dostosowują się do zmian temperatury, dzięki czemu ekonomicznie zużywają prąd.

Jak nie usuwać śniegu

Pamiętajmy także, że na usunięty śnieg trzeba znaleźć odpowiednie miejsce. Nie można składować go w miejscach gdzie mógłby tamować ruch kołowy i pieszy, na drogach pożarowych i ewakuacyjnych, spływu wód z topniejącego śniegu do kratek kanalizacyjnych. Z całą pewnością nie powinniśmy też ograniczać miejsca sąsiadów, ani tworzyć pryzm zmniejszających widoczność kierowców.

Kto może pomóc z pozbyciem się śniegu

Jeśli nie mamy co zrobić z niepotrzebnym śniegiem, można skorzystać z usług firmy zajmującej się odśnieżaniem. Jest to dobra opcja także wtedy, gdy z różnych powodów, np. wyjazdy na dłuższy urlop w ferie czy choroby, nie możemy zająć się odśnieżaniem sami. Takie rozwiązanie, choć kosztowne, jest najwygodniejsze i może uchronić przed mandatem.

Dodaj komentarz