Nareszcie, po miesiącach, a może latach starań, na koncie zaczęły pojawiać się nadwyżki finansowe. To idealny moment na inwestycje, które nie tylko będą zwiększać poczucie finansowego bezpieczeństwa, ale będą procentować. Odpowiedź na pytanie w co inwestować pieniądze zależy od wielu czynników, ale tutaj znajdziecie praktyczne wskazówki, aby podjąć najbardziej opłacalną decyzję.
Jak inwestować – podstawowe zasady
Istnieje wiele sposobów na inwestowanie pieniędzy, co dla początkującego inwestora oznacza nie tylko szeroki wachlarz możliwości, ale także większe ryzyko. Jest jasne, że długo gromadzone i ciężko wypracowane środki finansowe chce się inwestować w sposób bezpieczny i pewny, choć nie bez zysku. Na nieco większe ryzyko można sobie pozwolić przy mniejszych kwotach, a zwłaszcza wtedy, gdy dysponuje się oszczędnościami pozostawionymi na czarną godzinę. W tym miejscu warto wspomnieć o jednej z podstawowych zasad inwestowania – nigdy nie lokujemy w inwestycje wszystkich swoich oszczędności! Pod ręką, czyli na bezpiecznym koncie, np. oszczędnościowym, warto mieć odłożoną sumę, która zapewni bezpieczeństwo finansowe w nagłej sytuacji. Dopiero po odłożeniu takiej kwoty, można spokojnie pomyśleć o inwestowaniu.
Od czego zacząć inwestycje? Przede wszystkim od odpowiedzi na najważniejsze pytania, które pomogą wyborze najlepszego instrumentu finansowego. Reklama, opinia znajomego, czy nawet artykuł eksperta to za mało, aby podjąć dobrą decyzję. Najważniejsze na początek to wiedzieć:
- jaką kwotę możemy przeznaczyć na inwestycje,
- czy wolimy inwestycje bardziej ryzykowne, ale z większą stopą zwrotu, czy bezpieczniejsze,
- ile czasu jesteśmy gotowi czekać na zysk.
Inwestowany kapitał można dywersyfikować, czyli rozłożyć na wiele opcji lub koncentrować – ograniczyć się do najlepszych. Pierwsze rozwiązanie jest dobre dla początkujących inwestorów, ponieważ pozwala zmniejszyć ryzyko – jeśli nie powiedzie się jeden ze sposobów, straty nie będą duże. Dywersyfikacja to także droga do nabycia cennego doświadczenia. Zaletą koncentracji kapitału jest z kolei możliwość osiągnięcia wyższej stopy zwrotu, wymaga to jednak dogłębnej analizy rynku.
Teraz przychodzi moment na wybór najlepszych opcji inwestycyjnych. Omawianie zaczniemy od najbezpieczniejszych, obarczonych najmniejszych ryzykiem.
Do systematycznego oszczędzania w sposób całkowicie bezpieczny najbardziej odpowiednie będą lokaty i konta oszczędnościowe. Na tym rozwiązaniu zyskamy nie więcej niż 3-4 %, jednak jeśli chodzi o opcję pozbawioną ryzyka i sprzyjającą gromadzeniu kapitału poprzez systematyczne wpłaty, będzie w sam raz.
Nieco większe ryzyko, ale także znacznie większe możliwości zysku oraz wygoda bez konieczności analiz i pogłębiania wiedzy o rynku, czekają na inwestujących w fundusze, wśród których można wyróżnić mało agresywne i stosunkowo pewne fundusze rynku pieniężnego i fundusze obligacji. Na tej opcji można zyskać więcej, choć trzeba liczyć się dodatkowym opłatami – manipulacyjną przy wstępowaniu do funduszu oraz rocznej zarządczej. Warto pamiętać, że wraz z przystąpieniem do funduszu naszymi pieniędzmi zaczynają obracać eksperci, a sami nie zyskujemy żadnej wiedzy na temat inwestowania.
Coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się również inwestowanie w złoto, typowane jako szczególnie korzystne w 2018 roku, oraz inne dobra materialne: dzieła sztuki, alkohole, przedmioty kolekcjonerskie. Jest to pewny i stabilny rodzaj inwestowania, jednak wymaga czasu i odpowiednich zabezpieczeń dla cennego majątku.
Przejdźmy do tych opcji inwestycyjnych, które pozwalają osiągnąć szybszy i wyższy zysk.
Gra na Giełdzie Papierów Wartościowych to okazja do szybkiego wzbogacenia się, ale także znaczne ryzyko straty. Wcześniej konieczne jest założenie rachunku inwestycyjnego w banku lub domu maklerskim, co oznacza dodatkowe opłaty. To jednak nie wszystko. Aby odnieść sukces na giełdzie należy jeszcze zdobyć odpowiedni poziom wiedzy, bez niej można szybko stracić odkładane latami oszczędności. Na początek warto sięgnąć do książek, wybrać się na szkolenie lub kurs, sporo praktycznych wskazówek można także znaleźć na eksperckich blogach.
Osoby dążące do dużych zysków często szukają odpowiedzi na pytanie jak inwestować w nieruchomości. Inwestycje większego kapitału w nieruchomości to stosunkowo bezpieczny sposób na pomnożenie finansów. Wynajem mieszkania zapewni stały, regularny dochód, jednak wcześniej trzeba liczyć się z koniecznością remontu i zakupu wyposażenia lokum.
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym, mniej oczywistym rodzaju inwestycji. Inwestycja w siebie, swoją karierę, samorozwój to nie klasyczny instrument finansowy, jednak według wielu inwestorów i ekspertów finansowych jest to najlepszy motor dla mądrych inwestycji.