Znajomość zasad portretowania jest bardzo praktyczna – przyda się kiedy chcemy zrobić zdjęcie bliskiej osoby w czasie spaceru, uwiecznić członków rodziny na wspólnej imprezie, współpracowników, dzieci, czy nowo poznanych ludzi na wakacjach.
Jednocześnie sztuka portretu należy do najtrudniejszych rodzajów fotografii. Oto kilka ważnych zasad, które warto znać na początku, aby móc tworzyć fascynujące portrety – upiększające modela lub obiektywnie ukazujące jego wygląd, charakter, osobowość, pracę, pasje.
Kadr
Rodzaj kadru – podstawowe kadry do portretu to plan pełny, na którym widać całą sylwetkę, amerykański, czyli sylwetka powyżej kolan i zbliżenie, na którym widać twarz i dekolt modela. Warto pamiętać o tym, aby skupić się na portretowanym, a nie tle i pozostałych elementach kadru, które mogą być jedynie dodatkowym elementem kompozycji
Ostrość
Punkt ostrości – należy go wybrać samodzielnie, a w przypadku portretu zawsze powinny nim być oczy modela, czyli najbardziej wyrazisty punkt twarzy.
Światło
Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z portretem, wykorzystaj cień, światło miękkie i rozproszone. Dzięki temu można uniknąć mocnych cienie na twarzy, na ogół o wiele korzystniej prezentują się łagodne przejścia.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, na czym polega fotografia portretowa i mieć możliwość poćwiczenia pod okiem profesjonalnych fotografów, warte polecenia są warsztaty organizowane przez Akademię Nikona: https://www.akademianikona.pl/warsztaty/grupa/134/fotografia-portretowa/