Inwestycja w panele fotowoltaiczne, czyli rozwiązania generujące realne oszczędności, a przy tym wpisujące się mocno w ochronę środowiska naturalnego staje się coraz bardziej popularna. Dzieje się tak nie bez powodu. Oprócz wspomnianych czynników duży wpływ ma na to spadek cen paneli, jak również możliwość skorzystania z dofinansowania do ich zakupu. Warto jednak wiedzieć o tym, że kupno nawet najlepszej klasy sprzętu nie gwarantuje ich dobrego działania. Istotną kwestią na tej drodze jest jego profesjonalny montaż. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.
Jakość paneli fotowoltaicznych
Jakość paneli fotowoltaicznych ma ogromy wpływ na ich użytkowanie. Założenia ma być to inwestycja na lata, stąd wybór modeli nie może być dziełem przypadku. Konieczne jest stawianie na wysokiej klasy rozwiązania, które idą w parze z wykorzystaniem w nich najnowszych rozwiązań technologicznych. Warto jest korzystać ze wszystkiego, co daje nam branża, stąd też konieczne jest szukanie wyłącznie dobrych producentów, w tym takich jak https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/. Takie działanie sprzyja znalezieniu paneli, które wpiszą się w zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku – to ważne, biorąc zarówno pod uwagę dom jednorodzinny, budynek komercyjny czy też użyteczności publicznej.
Montaż paneli PV – o czym mowa w praktyce?
Fachowy montaż za który będzie odpowiedzialny profesjonalny monter jest kluczem do sukcesu na drodze do ich wydajnej eksploatacji. Bardzo ważne jest to, aby był on wykonany zarówno zgodnie ze sztuką, jak również zaleceniami producenta od którego dany sprzęt pochodzi. Konieczne jest także wzięcie pod uwagę warunków na danym terenie, aby móc w pełni dostosować pojawianie się na nim mikroinstalacji.
Zobacz także: http://mamapisze.com.pl/dlaczego-eksploatacja-paneli-fotowoltaicznych-jest-tak-wazna/
Ekspozycja i miejsce montażu
Miejsce w którym pojawią się panele jest bardzo ważne, to właśnie ono determinuje w dużym stopniu zakup dodatkowego sprzętu. Mowa o wszystkich panelach. Mamy więc do wyboru zarówno dach, jak i grunt oraz elewację.
Montaż paneli PV na dachu jest tożsamy z właściwym kątem nachylenia – mowa o przedziale od 35 do 40 stopni. Kolejna ważna kwestia, to inwestycja w dobrej jakości szyny, aby nie dopuścić do tego, żeby nasze panele się osunęły. Nie bez znaczenia pozostaje także ekspozycja – najlepsza jest południowa i południowo-zachodnia.
Montaż paneli na gruncie wiąże się z zakupem dobrej konstrukcji wspierającej, jak również dokładne przygotowanie terenu pod inwestycję. Nie mogą pojawiać się na nim żadne nierówności, ponieważ będzie to miało istotny wpływ na jakość eksploatacji. Co do ekspozycji, sytuacja przestawia się dokładnie tak samo, jak w przypadku montażu na dachu. Jeśli panele mają pojawić się na elewacji, wówczas najlepiej postawić na ekspozycję południową.
Eksploatacja paneli fotowoltaicznych
Na drodze do prawidłowego dbania o panele fotowoltaiczne stoi regularność w działaniu. Pamiętajmy o tym, żeby zatroszczyć się ich czyszczenie dwa razy w roku – wiosną oraz jesienią. Nie bez znaczenia pozostaje także to, aby robić to o właściwej porze – najlepiej wczesnym ranem, albo też późnym popołudniem. Kolejna kwestia obok której nie można przejść obojętnie, to skompletowanie sprzętu – miękkiej gąbki, środka myjącego wespół z płaskim mopem. Jeśli nie dopuścimy do tego, aby na panelach pojawił się pył, piach czy też mech przyczynimy się do przedłożenia ich żywotności, a więc generowania przez nas oszczędności za prąd.