Od początku nowego roku wejdzie w życie ustawa w ramach programu „100 zmian dla firm”, której głównym celem jest usunięcie niektórych przeszkód dotychczas utrudniającym życie przedsiębiorcom. Jej skutkiem będą zmiany w 18 ustawach z zakresu m.in. prawa pracy i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Najważniejsze zmiany dla polskich przedsiębiorców to niewątpliwie wprowadzenie klauzuli pewności prawa, gwarancje ochrony interesów przedsiębiorców w toku kontroli oraz obowiązek planowania kontroli. Przedsiębiorcy nie będą musieli ponosić konsekwencji wynikających ze zmiany wykładni prawa, będą też mogli korzystać z „objaśnień podatkowych”, czyli wydanego przez ministra finansów prostego tłumaczenia przepisów.
Kolejne ważne zmiany, które mogą zdecydowanie ułatwić życie osobom prowadzącym działalność gospodarczą jest zwiększenie rocznego limitu przychodów netto do którego podatnicy PIT mogą prowadzić księgi przychodów i rozchodów do 2 mln euro oraz podniesienie progu przychodów uprawniających do korzystania z opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Firmy zatrudniające mniej niż 50, a nie jak dotąd 20 pracowników, nie będą musiały tworzyć regulaminu wynagradzania, pracy i Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zmiany objęły także odwołania do sądu pracy – pracownik będzie miał teraz 21 dni na wniesienie odwołania do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę, tyle samo będzie wynosił termin złożenia odwołania od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz żądania nawiązania umowy o pracę.
Te i inne zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku są szeroko komentowane i trzeba przyznać, że przez wielu przedsiębiorców zostały przyjęte pozytywnie. Co prawda, nadal jest sporo nierozwiązanych kwestii istotnych dla prowadzących działalność gospodarczą, ale pozostaje mieć nadzieję, że rządzący nie będą zwlekać z ich wprowadzeniem.
Źródło: www.wgospodarce.pl