Notoryczne zmęczenie, ciągły brak energii i radości życia o nieznanym podłożu, skutecznie obniżają jakość codziennego życia, a w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do poważnych chorób. Wbrew pozorom przyczyna takiego stanu może być banalna.
Brak chęci do życia, ciągłe zmęczenie, problemy z motywacją – te objawy mogą, choć nie muszą świadczyć o depresji lub innym schorzeniu, za to z całą pewnością mogą prowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Często okazuje się, że ich przyczyna leży w zaniedbaniu zdrowego stylu życia, zarówno w odniesieniu do ciała, jak i psychiki i emocji.
Co może być powodem spadku energii i radości życia?
Praca zamiast czasu wolnego
Jak twierdził św. Tomasz z Akwinu, „Kto nie odpoczywa, ten grzeszy”. Pod tymi słowami, wypowiedzianymi przed wiekami, dziś podpisałby się niejeden ekspert z dziedziny zdrowego stylu życia. Konieczność relaksu po pracy to nie tylko puste hasło. Mózg po kilku godzinach wysiłku potrzebuje odpoczynku. Notoryczne wykonywanie służbowych obowiązków poza godzinami pracy poważnie zaburza jego funkcjonowanie, powodując trudności w pracy umysłowej i kontaktach społecznych.
Mała aktywność fizyczna
Ćwiczenia fizyczne nie są zarezerwowane wyłącznie dla zapalonych amatorów zdrowego stylu życia. Paradoksalnie odpoczynek w pozycji siedzącej lub leżącej na dłuższą metę odbiera energię. Aktywność fizyczna, nawet zwykły spacer, powoduje w ludzkim organizmie wydzielanie substancji, wprawiających w dobry nastrój i gotowość do działania.
Brak asertywności i porównywanie się
Problemy z odmową, np. gdy szef po raz kolejny wymaga pracy w nadgodzinach, kumuluje negatywne emocje, które odczuwamy w sposób fizyczny jako stres i zmęczenie. Podobne efekty powoduje częste poczucie niezadowolenia, które bywa skutkiem porównywania się z innymi. Aby pozbyć się chronicznego zmęczenia, warto przyjrzeć się swoim emocjom i zadbać o nie.