0

Systematyczne oszczędzanie – produkty bankowe i domowe sposoby

Systematyczne oszczędzanie pieniędzy to najpewniejszy sposób na bezpieczeństwo i niezależność finansową. Dodatkowe środki mogą przydać się w przypadku starty pracy czy niespodziewanego wydatku. Niestety, w praktyce często okazuje się, że mimo najlepszych chęci coś idzie nie tak. Jak zaoszczędzić pieniądze skutecznie i bez obaw o domowy budżet?

Odkładając pieniądze regularnie można zyskać niemałą sumę, która przynajmniej częściowo będzie stanowić zabezpieczenie finansowe na przyszłość, wsparcie w razie utraty pracy lub środki na edukację dzieci, da możliwość zakupu upragnionej rzeczy albo wymarzonego wyjazdu. Wiele osób chce systematycznie oszczędzać, aby mieć zapas na tzw. „czarną godzinę” albo być przygotowanym na niespodziewaną sytuację, np. kosztowną awarię samochodu.

Problem w tym, że choć narzędzi do regularnego odkładania pieniędzy nie brakuje, bieżące potrzeby, brak dyscypliny albo zwyczajny brak wiedzy na temat oszczędzania przeszkadzają w realizacji planu poprawy stanu finansów. Oczywiście, można też powiedzieć, że osobie, która zarabia 10 tysięcy złotych na rękę, będzie łatwiej co miesiąc odłożyć pewną sumę, niż np. dużej rodzinie albo samotnej mamie. Nie jest jednak prawdą, że do znacznych oszczędności mogą dojść tylko szczęśliwcy, posiadający dobrze płatną pracę. Nawet niewielka kwota odkładana regularnie może przynieść zadowalający zysk, w przeciwieństwie do konta zasilanego nieregularnie. Jeśli zatem nie zarabiacie dużo, ale chcielibyście oszczędzać pieniądze bez ingerowania w domowy budżet, jest na to wiele sposobów. Najbardziej oczywiste to produkty oszczędnościowe i inwestycyjne oferowane przez banki.

Sposoby oszczędzania – produkty bankowe

 • Lokaty, konta oszczędnościowe
  Prosta, wygodna i bezpieczna forma oszczędzania, ale niestety najmniej opłacalna. Zaletą kont oszczędnościowych jest ich elastyczność – pieniądze można w każdej w chwili wpłacać i wypłacać, tego rodzaju depozyty bankowe są także zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Lokaty i konta oszczędnościowe nie są ryzykowne i nie wymagają wiele uwagi, w przypadku lokat należy jedynie pamiętać o terminie ich zakończenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przynoszą niewielki zysk.
 • Fundusze inwestycyjne
  Jeśli priorytetem w oszczędzaniu jest wysokość zysków, o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem mogą być fundusze inwestycyjne. Jest to pośrednia opcja, która z jednej strony zwiększa ryzyko, a z drugiej szanse na całkiem pokaźny profit. Dostępne są fundusze o mniejszym lub większym ryzyku inwestycyjnym i różnych możliwościach zarabiania, jednak ich dobór wymaga dłuższej analizy i dopasowania do potrzeb. Dobrym pomysłem przed wyborem funduszu będzie zasięgniecie opinii pewnego fachowca.

 • Obligacje
  W tym przypadku najbardziej dostępnym rozwiązaniem jest oszczędzanie w Obligacjach Skarbu Państwa, choć ich oprocentowanie jest porównywalne do lokat. Emisje dla inwestorów indywidualnych są korzystniejsze jednak charakteryzują się wyższym progiem wejścia.
 • Giełda
  Zarabianie na giełdzie, podobnie jak fundusze inwestycyjne, daje możliwość dużych zysków, ale jednocześnie jest obarczone sporym ryzykiem. Regularne oszczędzenie, poprzez inwestowanie na giełdzie wymaga sporo czasu, ciągłego zaangażowania u umiejętności.
 • Usługi skarboki lub cashback
  Oferowane przez niektóre banki oferty rachunków z możliwością zwrotu części wydatków za zakupy kartą debetową lub automatycznego przelewu określonego procenta wartości rachunku na subkonto, to bardzo proste sposoby, które generują niewielkie, ale stałe zyski, bez żadnego zaangażowania ze strony oszczędzającego.

Domowe sposoby oszczędzania

Często zapominamy, że drobne sposoby na oszczędzanie pieniędzy w ramach codziennego gospodarowania budżetem mogą przynieść rezultaty w postaci nawet kilkuset złotych miesięcznie, przy okazji stanowić dobry przykład dla otoczenia, np. dzieci, a do tego przysłużyć się środowisku naturalnemu. Przykłady takich rozwiązań to:

Ekonomiczna jazda autem – pozwala zaoszczędzić ok. 30 proc. miesięcznych wydatków na paliwo,
Filtrowanie wody zamiast kupowanie jej w butelkach,
Zmiana oferty na dostawę energii na tańszą,
Wspólne dojazdy ze znajomymi do pracy,
Wyłącznie sprzętów RTV/AGD z trybu czuwania – oszczędność ok. 20 zł miesięcznie.

Na koniec warto podkreślić to, co wydaje się oczywiste, a jednak w wielu przypadkach decyduje efektach lub i braku w oszczędzaniu pieniędzy. Do systematycznego odkładania pieniędzy potrzebne są odpowiednie nawyki. Jeśli ktoś zamiast nawyku oszczędzania ma nawyk wydawania całej pensji albo nawet zadłużania się, gromadzenie środków bez pracy nad własnym podejściem będzie trudne albo wręcz niemożliwe. Z drugiej strony decyzja o oszczędzaniu może być doskonałą okazją do zmiany niekorzystnych przyzwyczajeń. W tym celu warto wybrać właściwy produkt finansowy, np. taki, który nie daje możliwości wypłaty środków przed zakończeniem umowy. Bardzo pomocne w wykorzenianiu niepożądanych i wykształcaniu nowych nawyków, będzie korzystanie z domowych sposobów oszczędzania na co dzień. Praca nad sobą z pewnością zaprocentuje nie tylko na koncie, a do tego przyniesie niemałą satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.