0

Czy rynek pracy zdalnej ma w Polsce przyszłość?

Praca zdalna ma swoje zalety i wady, jednak jednemu nie da się zaprzeczyć – w Europie o jej zaletach przekonuje się coraz więcej wiodących firm. Jak będzie w Polsce?

notebook-405755_960_720

Dlaczego praca zdalna
Jakie korzyści dla pracodawcy daje zatrudnianie pracowników w trybie zdalnym? Podobno praca biurowa składa się z faz, takich jak podczas snu – jeśli ktoś przeszkodzi nam w jednej z nich, musimy wrócić do początku. Praca zdalna, przy dobrej organizacji, sprzyja efektywności i lepszej koncentracji na zadaniu. Zarówno badania, jak i codzienne obserwacje potwierdzają też, że pracownicy wypoczęci są bardziej zmotywowani i wydajni. Druga korzyść to możliwość zatrudniania personelu z innego miasta, a nawet kraju, posiadającego unikalne umiejętności – dotyczy to zwłaszcza branż związanych z nowymi technologami, w których większość pracy i tak odbywa się przy komputerze. Kolejnym atutem są niższe koszty utrzymania pracownika i zmniejszenie potrzebnej powierzchni biurowej. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne. W firmach rozpoczynających swoją działalność brak możliwości monitorowania pracownika może być poważną przeszkodą w zatrudnianiu pracowników zdalnych.

laptop-951954_960_720

Mieszkanie z miejscem do pracy
Zainteresowanie pracą zdalną rośnie, choć powoli, także w Polsce. Obecnie zatrudnionych w trybie zdalnym jest 3 proc. Polaków, podczas gdy w Europie ten wskaźnik jest pięciokrotnie wyższy. Choć to wciąż bardzo mało, wiele wskazuje na to, że także u nas stopniowo zmienia się postrzeganie pracy zdalnej. Widać to choćby na rynku mieszkaniowym, gdzie rosnącą popularnością cieszą się mieszkania dostosowane zarówno do życia, jak i pracy.

Źródło: www.naszbiznes24.pl

Tags:

Dodaj komentarz