0

Pożegnanie w pracy – jak się zachować?

Z pracy odchodzi współpracownik, przełożony, a może podwładny? Niezależnie od przyczyn odejścia z firmy, warto postarać się o dobrą atmosferę z obu stron. Takie zachowanie świadczy o kulturze miejsca pracy i pozwala oswoić niekiedy napiętą atmosferę.

Odejścia z pracy to normalna sytuacja, z którą większość zatrudnionych już miała lub będzie mieć do czynienia wielokrotnie. Jak się wtedy zachować? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, ponieważ okoliczności odejścia z pracy mogą być bardzo różnorodne. Inaczej będzie przebiegało pożegnanie szefa, współpracownika i podwładnego, każde z nich będzie także uzależnione od czasu pracy w danym miejscu i relacji osoby odchodzącej z pozostałymi pracownikami.

Najtrudniejsze są odejścia nagłe, spowodowane konfliktem lub trudną sytuacją w miejscu pracy dla jednego z pracowników oraz odejścia do konkurencyjnych firm, które zaoferowały lepszą ofertę. W takich sytuacjach niekiedy trudno utrzymać przyjazną atmosferę, ale pamiętajmy, że profesjonalizm wymaga panowania nad emocjami i złożenia należnych podziękowań za dotychczasowy czas pracy.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pożegnania pracownika zwolnionego z powodu redukcji etatów, odchodzącego z powodu zwolnienia lekarskiego czy przenoszonego do innej placówki firmy. Wówczas w dobrym tonie będzie złożenie drobnego podarunku w formie podziękowania, np. kosza ze słodkościami, spersonalizowanego kubka itp. Jeśli relacje towarzyskie z daną osobą na to pozwalają, dobrym pomysłem może być także zorganizowanie imprezy pożegnalnej.

Nieco inaczej będzie wyglądało pożegnanie z powodu odejście na emeryturę. Tutaj można pozwolić sobie na nieco bardziej kosztowny i elegancki podarunek, który będzie podsumowaniem wielu lat pracy w danym miejscu. A co z osobą, która odchodzi z pracy? Trudno wymagać, aby przygotowała upominek dla każdego ze współpracowników, jednak przyniesienie ciasta lub innego drobnego poczęstunku będzie dla wszystkich miłym gestem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.