przed kontrolą podatkową
0

Jak nie obawiać się kontroli podatkowej

Podatki płacić musi każdy i większość przedsiębiorców wywiązuje się z tego obowiązku. Jednak czy robią to prawidłowo? Doza niepewności jest zawsze spora, a tym większa, im większe pole do interpretacji zostawiają najnowsze przepisy podatkowe w naszym kraju. Wizja kontroli podatkowej bywa zatem sporym stresem dla pracowników jak i zarządu wielu firm. Aby podejść do niej bez obaw należy poznać swoje prawa i umiejętnie z nich korzystać

urzędnik kontroluje dokumenty
podatki.egospodarka.pl

Prawa kontrolującego

Uprawnienia administracji podatkowej w naszym kraju są duże. Jej instytucje mogą przeprowadzać czynności sprawdzające i kontrole krzyżowe w dowolnie przez siebie wybranych przedsiębiorstwach. Jeśli poznamy zasady postępowania podatkowego, a także różnice między kontrolą skarbowa a podatkową, będziemy wiedzieli czego możemy się spodziewać po wizycie urzędników w siedzibie naszej firmy.

Prawa kontrolowanego

To, że jesteśmy kontrolowani, nie oznacza, że od razu podejrzani o jakieś pomyłki i niedopatrzenia. Jeśli jednak czynności sprawdzające je wykażą nie traćmy spokoju i bądźmy pewni swoich praw. Przede wszystkim możemy dowodzić naszych racji, a organy podatkowe maja obowiązek te dowody uwzględnić. Pamiętajmy, że od niekorzystnych wyników kontroli możemy się odwoływać, zaskarżać je, a w skrajnych przypadkach wszcząć rozprawę sądową.

audyt podatki
http://www.audyt-podatki-rachunkowosc.pl/

Kontrola wewnętrzna

Zanim nastąpi kontrola ze strony administracji podatkowej powinniśmy przygotować się na taką ewentualność i przeprowadzić własną kontrolę wewnętrzną. W jej wyniku możemy natknąć się na błędy i uniknąć konsekwencji karnych związanych z wykryciem ich przez urzędników. Zanim nas skontrolują możemy dokonać niezbędnych korekt w zapisach księgowych, poprawić ewidentne błędy w dokumentach albo wystawić ich duplikaty. Nawet deklaracje podatkowe i zaległości księgowe można skorygować, trzeba to tylko zrobić w sposób umiejętny i zgodny z zasadami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.