0

Co zamiast drewna w kominku?

Tradycyjny kominek opalany drewnem to marzenie wielu osób, trzeba jednak pamiętać, że może wiązać się z problemami z zakupem i magazynowaniem paliwa. Alternatywnym rozwiązaniem może być kominek gazowy, w którym spala się gaz, a dzięki imitacjom polan drewna do złudzenia przypomina zwykły kominek.

Historia kominka gazowego

Już w latach pięćdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii pojawił się pomysł na zastąpienie dobrze znanego kominka opalanego drewnem urządzeniem, które będzie wyglądało niemal tak samo, ale będzie się w nim paliło gazem. Dlaczego akurat tam? W tym kraju tradycyjne kominki miały dominującą rolę, w przeciwieństwie do Europy, gdzie sporą wagę przykładano też do wykorzystania pieców kaflowych. Przeważało w nim budownictwo indywidualne sprzed drugiej wojny światowej, a nawet z XIX i XVIII wieku, dlatego kominki opalane drewnem lub węglem kamiennym stały w niemal każdym domu.

W latach siedemdziesiątych nastąpiło ograniczenie wydobycia węgla i upowszechnienie dostępu do gazu ziemnego, stąd występujące w każdym domu kominki zaczęto zastępować gazowymi. Także w Polsce do wielu domów doprowadzony jest gaz, myśląc zatem o zainstalowaniu w swoim domu kominka, warto zastanowić się nad gazowym.

Dawniej kominek był w domu głównym źródłem ciepła, wokół którego w długie mroźne wieczory zbierała się cała rodzina. Obecnie jego rola w ogrzewaniu domu jest mocno ograniczona, ponieważ został wyparty przez instalacje centralnego ogrzewania, jednak nadal stanowi ważny element w wielu domach. Pełni funkcje reprezentacyjne i nadaje pomieszczeniu wyjątkowego klimatu – migoczące płomienie przyciągają wzrok domowników i gości.

Tradycyjny kominek wymaga jednak ciągłego dokładania drewna, a do tego nie daje możliwości regulacji. W dzisiejszych czasach liczy się także funkcjonalność domowych sprzętów, dlatego regulowanie ciepła, które nie zawsze jest potrzebne w dużych ilościach, jest dziś pożądaną cechą kominków. Kominek gazowy to właśnie odpowiedź na tego rodzaju zapotrzebowanie.

Jak wygląda kominek gazowy?

Jego korpus jest zbudowany z wysokiej jakości żeliwa. To sprawia, że jest solidny i oddaje ciepło otoczeniu całą swoją powierzchnią. Żeliwny element konwekcyjny dodatkowo zwiększa powierzchnię przekazywanego ciepła. Jeśli chodzi o kształt i kolor kominków gazowych występuje pełna różnorodność.

Przód jest najczęściej zamknięty szyb, choć można znaleźć kominki gazowe z otwartą komorą spalania. Szyba ma jednak ważną rolę – chroni palnik przed zanieczyszczeniami z otoczenia i nie dopuszcza do włożenia ręki w płomienie. Nie trzeba obawiać się, że szyba będzie brudzić się od wewnątrz – w przeciwieństwie do kominków tradycyjnych, podczas ogrzewania gazem szyba pozostaje czysta, a płomienie dobrze widoczne.

Co znajduje się w środku kominka gazowego?

We wnętrzu widoczne są ceramiczne imitacje szczap drewna lub kawałków węgla, wykonanych tak wiernie, że bez przyglądania się z bliska trudno odróżnić je od prawdziwych. Podczas palenia, a także przez pewien czas po wyłączeniu palnika, rozgrzewają się i żarzą, dzięki czemu wyglądają bardzo naturalnie. Są one wystarczająco trwałe, aby wystarczyć na cały okres użytkowania kominka. Dla prawidłowego działania i wyglądu wnętrza palącego kominka imitacje muszą być odpowiednio ułożone względem palnika, tak aby płomień właściwie oświetlał szczapy.

Do palnika gazowego doprowadzany jest gaz ziemny lub płynny. Każdy palnik jest zaprojektowany tak, aby nadawał się wyłącznie do danego typu kominka, w połączeniu z daną imitacją paliwa. Dzięki specjalnej konstrukcji palnika, płomień rozchodzi się precyzyjnie, do złudzenia przypominając płomienie powstające podczas naturalnego palenia się szczap drewna. Powietrze potrzebne do procesu spalania jest doprowadzane otworami na dole kominka.

Co warto sprawdzić przed zakupem kominka gazowego?

Atesty i zabezpieczenia

Kominek to urządzenia, w którym do spalania będzie wykorzystywany gaz – to wymaga stuprocentowej pewności, że użytkowane urządzenie będzie bezpieczne. Koniecznie powinien posiadać znak bezpieczeństwa „B” oraz czujnik ciągu kominowego, w przypadku gdy komin jest niedrożny chroni przed cofaniem się spalin do pomieszczenia, a także zawór odcinający dopływ gazu, kiedy płomień zgaśnie.

Kominek gazowy, a pomieszczenie

Trzeba pamiętać, że pokój w którym będzie znajdować się urządzenie gazowe także powinien spełniać odpowiedni wymogi. Po pierwsze, odpowiednia kubatura – powinna wynosić minimum 8 metrów kwadratowych. Drugim niezbędnym czynnikiem jest wentylacja. Jeśli kominek będzie zasilany gazem ziemnym, to kratki wentylacyjne powinny znajdować się na ścianie pod sufitem, jeśli zaś gazem płynnym, to na dole ściany, przy podłodze.

Wybór miejsca na kominek do kwestia indywidualne, podobnie jak wybór urządzenia do zabudowy lub z dekoracyjną obudową. Kominki gazowe dają więcej swobody i możliwości, np. regulacji płomienia, a przy tym są łatwe w obsłudze, bo nie wymagają prawdziwego drewna. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdzi się w nowoczesnym i funkcjonalnym, a jednocześnie ciepłym i przytulnym domu.

Dodaj komentarz