0

Aerator w ogrodzie – kiedy powinno się go używać?

Aeracja to w pielęgnacji trawnika niezwykle ważny zabieg, dzięki któremu można uzyskać gęstą i równią darń. Już z końcem lata warto wyposażyć się w narzędzia, takie jak widły, kolce czy aerator, niezbędny dla posiadaczy większych trawników.

Na czym polega aeracja i po co ją stosować?

Aeracja trawnika, to inaczej mówiąc napowietrzanie, które ma na celu rozluźnienie gleby i dostarczenie powietrza do jej warstwy znajdującej się tuż pod trawą. W efekcie tego zabiegu trawnik jest się lepiej odżywiony, nawodniony, zwiększają się jego zdolności regeneracyjne, a darń staje się bardziej elastyczna, gęsta, wyrównana i odporna na deptanie. Jednym słowem, aeracja to zabieg niezbędny dla każdego, komu marzy się piękny, zielony dywan w ogrodzie. Niestety, wciąż wiele osób wciąż go pomija, choć powinien być wykonywany dwa razy w roku – wiosną oraz przed zimą. Co ważne, aerację wykonujemy dopiero od drugiego roku po założeniu nowego trawnika. W tym roku roku nie jest jeszcze za późno na jesienną aerację. Koniec lata to odpowiedni moment, aby poznać jej zasady i wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak wspomniane wcześniej widły, kolce czy aerator.

Jak wykonać napowietrzanie trawnika?

Wykonywanie aeracji nie jest zbyt skomplikowane, mówiąc najprościej jest to nakłuwanie trawnika na głębokości około 8-10 cm. Wymaga ono jednak pewnych zabiegów przygotowawczych. Przed aeracją należy skosić trawę do wysokości około 2-3 cm, a następnie obficie podlać. Ziemia pod murawą powinna być mocno wilgotna, ale trawa powinna być sucha, dlatego z aeracji nie wykonuje się tuż po podlewaniu. Nakłuwanie trawnika za pomocą odpowiednich narzędzi to ostatni krok w procesie napowietrzania. Na koniec pozostaje już tylko zgrabić pozostałości, takie jak filc i trawa.

Aerator, walec czy widły – czym wykonywać aerację?

Aerator przydatny w ogrodzie do napowietrzaniaNa koniec pozostaje pytanie – jakie narzędzia są potrzebne do wykonywania aeracji? Teoretycznie można ją wykonać za pomocą prostych wideł, i takie rozwiązanie można wybrać, gdy trawnik nie zajmuje dużej powierzchni. W przypadku większego zdecydowanie lepszym będzie aerator – urządzenie za pomocą którego o wiele szybciej, wygodniej i skuteczniej uda się dotlenić glebę pod trawą. Alternatywą mogą być także walce wyposażone w kolce oraz nakładki na buty z kolcami. Wybór narzędzi do aeracji w rzeczywistości zależy nie tylko od powierzchni trawnika, a także preferencji osoby, który się nim zajmuje. Najważniejsze, aby narzędzia do aeracji pozwalały na dokładne wykonanie zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.