0

Rozterki płatnika podatku

Zanim nasza firma zacznie na dobre działać, musimy zdecydować według jakich zasad rozliczać się będziemy z Urzędem Skarbowym. Jeśli dotąd rozliczaliśmy się jako osoby fizyczne, to mamy pojęcie o istniejących progach podatkowych. Takie progi i stawki podatkowe dotyczą również podatku od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Ponadto ci ostatni mają jeszcze do wyboru kilka innych metod obliczania podatku od dochodu. Zobaczmy na czym polegają różnice.

Podatek według skali

Jeśli przedsiębiorca wybierze rozliczanie się według skali podatkowej to podstawą opodatkowania będzie dla niego dochód, a więc różnica między tym, co zarobił na swojej działalności gospodarczej, a poniesionymi kosztami. Następnie od dochodu można odliczyć straty z lat ubiegłych oraz zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Tak obliczony dochód porównujemy ze skalą i stosujemy odpowiednie stawki podatkowe: 18% kiedy nie przekroczył on 85.528 złotych oraz 32% powyżej tej kwoty.

progresywny czy liniowy
http://www.larryadowns.com/

Jedna stawka podatku liniowego

Wybierając metodę obliczania podatku liniowego, stosujemy zawsze jednakową stawkę podatkową w wysokości 19% bez względu na wysokość uzyskiwanego dochodu z działalności gospodarczej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie stosując progów podatkowych nie możemy też skorzystać z ulg podatkowych ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Podatek ryczałt ewidencjonowany

Choć może większość z przedsiębiorców chciałaby płacić jednakowy kwotowo ryczałt podatku co miesiąc, to jednak nie wszyscy mogą skorzystać z takiej formy opodatkowania. Prawodawca dokładnie określił, kogo dotyczy podatek ryczałt ewidencjonowany. W ten sposób mogą się między innymi rozliczać osoby wykonujące wolne zawody takie jak zawód lekarza, tłumacza czy weterynarza. Pamiętajmy jednak, że katalog tych zawodów jest dokładnie określony.

podatek liniowy
http://superateytriunfa.com/

Prosta karta podatkowa

Podobnie jak podatek ryczałt karta podatkowa jest metodą obliczania podatku przeznaczoną dla konkretnych grup przedsiębiorców. Chodzi w tym przypadku głównie o małe zakłady usługowe takie jak firma zegarmistrzowska, wytwórczo- usługowe jak zakład tapicerski czy handlowe, takie jak małe osiedlowe sklepiki.

Więcej na temat obliczania podatku, stawek podatkowych i ryczałtu dowiecie się tutaj: https://firmowi.pl/podatki/podatki-w-firmie-w-jaki-sposob-mozesz-rozliczac-sie-z-fiskusem

źródło obrazka wyróżniającego: www.mariamarin.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.